ANDA KALMAK

Oyun oynayan bir çocuk gibi fiziken ve ruhen aynı yerde olmak!

Okulsuz Eğitim Sistemi Nasıl İşletilmelidir ?

Okulsuz Eğitim; evinizle birlikte doğanın gücünü kullanarak çocukların kişiliklerini sağlam temeller üzerine inşaa etmek isteyen ebeveyn ve eğitimciler için hazırlanmıştır.

Doğanın kendisi en büyük okuldur çünkü.

Biz sadece çocuğumuza kendi hızında ilerleme ortamı hazırlayarak öğrenme ve gelişim sürecine eşlik edeceğiz.

Doğanın döngüsünü ve mevsim geçişlerini büyük şehirlerde göremediğimiz ve bundan dolayı da duygularımızın körelmeye doğru evrildiği bir dönemde yaşıyoruz.

Çocuklarımızın kişisel gelişimlerinin çok büyük bir kısmı 0-6 yaş döneminde gerçekleşmektedir. Bu süreçte çocuklarımızın öğrenmesi, yaşaması ve deneyimlemesi gereken en büyük kazanım duygular olmaktadır. 

Planlanan tüm etkinlik ve aktiviteler çocuklara farklı duyu ve duygu durumları yaşamalarına fırsat vermek adına oluşturulmuştur. Gerçek bir gelecek; renkler, sayılar, ingilizce, matematik ile inşaa edilmez. Özellikle teknolojinin aklımızın almadığı hızda geliştiği bu dönemde istesekte istemesekte çocuklarımız teknolojiyi bizden çok daha iyi kullanmakta ve kullanmaya da devam edeceklerdir. 

O yüzde çocuklarımıza yapacağımız en büyük yatırım onların farklı deneyimler yaşamasını sağlayarak, hayal gücü yüksek, zorluklarla mücadele edebilen, duygularının farkında ve duygularını yönetebilen bireyler olarak yetiştirmektir.

Bu yüzden programa kayıt yaptırdıktan sonra yandaki başlıklarda belirtilen konuları evinizde çocuğunuzla birlikte uygulamanız önemlidir.

PROGRAM KULLANIMI

 1. Satın alma işlemi sırasında her aileye bir kullanıcı adı ve şifre tanımlanmaktadır.
 2. İnternet sitesine giriş yaptığınızda menüler kısmında bulunan GİRİŞ sekmesine basınız.
 3. Burada çıkan alanlara kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yaparsınız.
 4. Böylece tüm programa 7/24 bulut sistemi üzerinden bilgisayar, tablet yada cep telefonunuzdan ulaşabilirsiniz.
 5. Online Toplantılar ve Webinar için mail adreslerinize toplantılardan yarım saat önce ilgili link gönderilecektir.
 6. Kullanım süresi (aylık paket 30 gün) sonunda bilgileriniz sistem tarafından otomatik olarak silinmektedir.

Bu plan dahilinde gerçekleştireceğimiz tüm etkinlik ve aktivitelerde izleyeceğimiz yöntem çocuklarımızın merak ve sorgulama süreçlerini destekleyecek hareket tarzımızı geliştirmektedir. Etkinliğin çok güzel bir şekilde yapılması ve bir sonucun ortaya çıkması bizim için önemli değildir.

Gerçek bir öğrenme etkinlik başladığında çocuğun keyif alması yada keyif alacağı bir şekle dönüştürülmesi ile birikte keşif, merak ve hayal gücünün desteklendiği sorularla süreci yönetmek ve süreç içerisinde çocuğumuzun keyif aldığı, ilgi duyduğu alanda derinleşmektir.

İşte burada gerçek manada bir öğrenme ve geliş ortaya çıkarak çocuğumuzun geleceğini şekillendirecek davranış kalıplarını inşaa edebiliriz.

Etkinliklerinizin büyük bir kısmına dış alanlarda, parkta, ormanlık alanda gerçekleştirmeniz çocuğunuzun öğrenme ve gelişimi için 10 kat daha etkili olacaktır. Yapmanız gereken uygun kıyafet ve yedek kıyafetle birlikte açık alanlara çıkmak ve çocuğunuzu keşif için özgür bırakmaktır.

Bazen etkinliğin ilk cümlesinde başlayan keşif saatlerce sürecek ve siz etkinliği gerçekleştirmeden çocuğunuz kendi öğrenme sürecini kendisi tamamlayacaktır. 

Sakın unutmayın doğada acele etmek yok….

Çocuğunuza düşmesi, kalkması, deneyimlemesi, zorlanması ve ağlaması için fırsat verin. Tek yapmanız gereken ihtiyaç duyduğunda yanında olmak ama ihtiyaç duyduğu kadar.

Çocuğumuzun sınırsız istekleri karşısında çoğu zaman sabrımızın zorlandığı anlar yaşıyoruz. Ne yapsanız olmuyor! Bazen çaresiz kaldığınız bazen  kendinizi yetersiz hissettiğiniz bazende ne yapacağınızı bilmediğiniz anlar yaşıyorsunuz.

Aslında doğal bir süreç bu…
Sizde ebeveyn olarak çocuğunuzla birlikte keşfediyor ve büyüyorsunuz…

20. Yüzyıl Toplumsal Yapının çok hızlı değiştiği bir dönemdir ve zaman zaman bizim çocukluğumuzda bizim gelişimimizi destekleyen bir çok şey kaybolmuştur. Kendi çocuğumuza bunları aktaramayız ve ne aktaracağımızıda bilmeyebiliriz.

İşte sizinle birlikte yürüyeceğimiz bu yolda aslında önce kendinizi, sonra çocuğunuzu ve en sonunda da tüm aileyi şekillendireceğimiz bir aile kültürü ile çocuğunuzun gelişimini sağlam temeller üzerine inşaa etmenizi hedefliyoruz.

Özellikle 0-6 yaş döneminde çocuklarımız kendilerini güvende hissettikleri sürece bir öğrenme ve gelişimden bahsedebiliriz.

Bunun için evlerimizde çeşitli rutinler oluşturmak zorundayız. Çocuklarımız sabah kalktıktan sonra evde ne yapacağını, oyun saatinin ne zaman olacağını, dışarı ne zaman çıkılacağını, sofra kurulduğunda kendisinin hangi sorumluluğu alacağını bilmesi ve bunun bir düzen içerisinde değişmeden devam etmesi gerekmektedir. Düzen ve rutinden uzak bir yaşam döngüsünde olan çocuğun kaygı ve endişe yaşaması olağandır. 

Biz ebeveynlerde hayatımızdaki belirsizlikler karşısında kaygı ve endişe yaşamaktayız. Bu tüm duygu durumumuzu ve zihinsel yapımızı etkilemektedir.

Bu programla birlikte evimizdeki yaşam döngüsünü küçük rutinler eşliğinde dönüştürmemiz gerekmektedir.

Günlük ev rutinimizi oluşturmaktaki en temel referansımız etkinlikleri ve aktiviteleri peş peşe gerçekleştirip çocuğumuza ve kendimize hiç boş vakit bırakmadan hareket etmek değildir.

Sakin bir zaman yönetimi ile anda kalarak hem kendimize hem de çocuğumuza tek başına kalabileceği anlar oluşturmaktır. Bunun için rutin oluştururken çocuğunuzun uyanma,  uyuma, yemek yeme gibi zamanlarını iyi planlayıp etkinlik ve aktiviteleri bunun içerisine yedirmeniz gerekmektedir.

Bir günü kendi içerisinde 3 yada 4 parçaya bölüp planlamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Unutmamanız gereken kendinize ve çocuğunuza yalnız zaman geçireceği vakti tanımaktır.

Örnek bir ev rutini oluşturacak olursak her evin rutini birbirinden farklıdır. Yaşam koşullarınız, eğitim durumunuz, ilgi alanlarınız, hayata bakışınız, sosyal ortamınız gibi kendi ailenizin yaşantısını etkileyen bir çok etken vardır. Aşağıda saydığımız başlıkları her gün eşsizmiş gibi yaşamak adına şekillendirebilirsiniz. (gerçekten eşsiz bu arada).

Her anın tadını çıkarın ve derinlemesine yaşamaya çalışın. Ayrıca rutinlerin evimizde oturması bir ay sürebilir.

Çocuklarımız en başta rutinlere uymak istemeyebilir, düzenin değişmesi, konfor alanlarından çıkmaları bazen kolay olmayabilir ama zorlamadan, işbirliği yaparak ve net bir tavırla belli bir zaman sonra oturduğunu ve çocuğunuzla birlikte  sizinde hayat kalitenizin arttığını göreceksiniz. 

 • Sabah Uyanma Rutinleri
 • Kahvaltı Rutinleri
 • Oda ve Yatak Toplama Rutinleri
 • Güne Başlama Rutinleri
 • Dışarı Çıkma Rutinleri
 • Oyun Saati Rutinleri
 • Okulsuz Eğitim Saati Rutinleri
 • Öğlen Yemeği Rutinleri
 • Uyku Rutinleri
 • Kitap Okuma Rutinleri

Ev rutinimizi oluşturduktan sonra etkinlik ve aktivitelerimizi gerçekleştirecek farklı köşeler oluşturmamızda fayda vardır.

Çocuk o köşeye gittiğinde hangi etkinlik ve aktiviteyi yapacağını bilir. Bu ise çocukta bir güven hissi, heyecan ve merak duygusu oluşturur. Ev içi rutinlerimiz gibi etkinlik ve aktivitelerimizi gerçekleştireceğimiz belli köşelerimizin olması önemlidir. Bunun için özel bir şeyler almanıza gerek yok. Bir yastık, bir kitap, bir resim, bir oyuncak bu köşeleri oluşturmanız için yeterli olacaktır. Sadece masal etkinliğini masal köşesinde, sanat etkinliğini sanat köşesinde, yemek etkinliğini yemek köşesinde gerçekleştirmeniz önemlidir.

Programınızı hafta başlamadan bir gözden geçirip, hangi gün hangi saatte hangi etkinlikleri yapacağınızı, çocuğunuzla hangi doğal alanı kullanacağınızı ve ihtiyaç duyacağınız materyallerin hangiler olacağını gözden geçirmeniz ve bunun için bir hazırlık yapmanız gerekmektedir.

Haftalık programımızla ilgili ne kadar iyi hazırlık yapar, okulda eğitim veren bir öğretmen gibi planlı ve programlı olursak, çocuğumuz için o derece yüksek bir öğrenme ve gelişim süreci alt yapısı oluşturmuş oluruz.

Bu programdan verim almamız için çocuğumuzla geçirdiğimiz her dakikayı farkındalıkla gerçek manada içselleştirerek yaşamamız gerekmektedir.

Program içerisindeki etkinlikleri, sadece bir etkinlik olarak görüp, gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde zihnimiz, ruhumuz, kalbimiz başka yerdeyken bir tek bedenimiz çocuğumuzun yanında olursa, bir öğrenme ve gelişimden bahsedememekle birlikte, çocuğumuzla derin ve köklü bağlar kuramayız.