STEM

STEM; çocuklarda problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, sorgulama gibi becerilerin gelişmesine katkı sağlar.

ETKİNLİĞİN UYGULANACAĞI YER
Açık Alan (Orman, park, bahçe vb.)

ETKİNLİK AKIŞI
STEM ETKİNLİĞİJENGA OYUNU
Çocuğunuzla birlikte ağaçlık bir alana gidin ve çocuğunuzdan dal parçaları toplamasını isteyin. Topladığı dal parçaları ile ‘Jenga Oyunu’ oynayacağınızı söyleyin. Çocuğunuzla birlikte dallar, kare olacak biçimde üst üste çapraz yerleştirin. Sırayla çocuğunuzla birlikte dalları devirmeden birer tane çekeceğinizi söyleyin. Oyun çocuğunuzun ilgisi süresince devam eder.

DEĞERLENDİRME SORULARI

 • Jenga oyununu oynarken nasıl hissettin?
 • Jenga oynarken zorlandın mı?
 • Jenga oyunundan hoşlandın mı?

MATERYALLER
Dal parçaları

SÖZCÜKLER
Jenga

KAVRAMLAR

ETKİNLİĞİN UYGULANACAĞI YER
Açık Alan (Orman, park, bahçe vb.)

ETKİNLİK AKIŞI
STEM ETKİNLİĞİSICAK HAVA SOĞUK HAVAYA KARŞI
Suyun üç halini gözlemlemek için bir deney yapın. Deney için bir buz alın buzu çocuğunuzun eline verin. Çocuğunuz buzla oynarken siz bir ateş yakın ve ateşin üstünde buzu buharlaştırın. Çıkan su buharını gözlemleyin. Suyun buzlukta neden donduğunu dışarıda neden eridiğini ve daha da ısındığında neden buharlaşıp havaya yükseldiğini açıklayın.  Bulutların bu şekilde oluştuğunu ve tekrar yağmur olarak yeryüzüne indiğini paylaşın. Daha sonra gökyüzündeki bulutları gözlemleyin. Soğuk havanın suyu dondurduğunu sıcak havanın ise suyu buharlaştırdığını açıklayarak etkinliği sonlandırın

DEĞERLENDİRME SORULARI

 • Etkinliğin hangi aşamasından hoşlandın?
 • Suyun donması sonra erimesi ve buharlaşması için neler yaptık?
 • Bulutlar nasıl oluşur?
 • Buza dokununca ne hissettin?

MATERYALLER
Buz, ateş

SÖZCÜKLER
Hava, ateş

KAVRAMLAR
Sıcak- soğuk

ETKİNLİĞİN UYGULANACAĞI YER
Açık Alan (Orman, park, bahçe vb.)

ETKİNLİK AKIŞI
STEM ETKİNLİĞİ“DOĞAL MATERYALLERLE MANDALA

Çocuğunuzla birlikte açık bir alana gezi düzenleyin. Değişik yapraklar, dallar, taşlar, kozalaklar, palamutlar ve çiçekler toplamalarını isteyin. Daha sonra bu materyallerle neler yapabileceğinizi sorun. Cevabını dinleyin. Daha sonra tüm bu materyalleri kullanarak mandala çalışması yapacağınızı söyleyin. Mandala ile ilgili kısa bir bilgi paylaşın.

“Mandala, duygu ve düşüncelerimizi ifade etmek, dilek ve isteklerimizin gerçekleşmesi için, daire şeklinde, içten dışa boyanmasıdır. Daire şeklinde çizilir. Boyamalar içten dışa doğru yapılır.”

Ardından mandalanın merkezindeki nesnenin ne olmasını istediği konusunda çocuğunuzun fikirlerini alın ve tüm materyalleri kullanarak birlikte bir mandala oluşturun.

DEĞERLENDİRME SORULARI

 • Mandala yaparken neler hissettin?
 • Mandalanın yapımında zorlandın mı?
 • Mandala yapmaktan hoşlandın mı?

MATERYALLER
Değişik dallar, taşlar, yapraklar, çiçekler, palamut veya kozalaklar

SÖZCÜKLER
Mandala

KAVRAMLAR

ETKİNLİĞİN UYGULANACAĞI YER
Açık Alan (Orman, park, bahçe vb.)

ETKİNLİK AKIŞI
STEM ETKİNLİĞİ“SOLUCAN ÇİFTLİĞİ

Bu etkinliği yağmurlu bir günde açık bir alanda uygulayın. Bulunduğunuz alanda solucanlarla ilgili sohbet edin. Sohbet sırasında çocuğunuza çeşitli solucan görselleri gösterin. Solucanlarla ilgili bir kitap okuyabilirsiniz. Solucanların toprakta açtığı kanallar ve yarattığı karışımın toprak, bitkiler ve bütün canlılar için önemine vurgu yapılır. Daha sonra çocuğunuza bir solucan çiftliği kurmayı önerin. Çocuğunuzun dikkati toprak solucanlarına çekmeye çalışın. Çocuğunuzla birlikte solucan arayın. Solucanların ne zaman toprak üstünde olduğunu sorun. Solucanlar, ıslak yerlerde yüzeye yakın olacağından ıslak yerlerde arayın. Canlılara zarar vermeden kazma kürek de kullanabilirsiniz. Çocuğunuzdan bulduğu solucanı incelemek için gözlem kutusuna koymasını isteyebilirsiniz. Bu arada daha önceden hazırladığınız eni dar, şeffaf bir kutuya toprak ve kum koyun. Üst tabakanın toprak, alt tabakanın ise kum olmasına dikkat edin. Toprak kuru ise nemlendirin. Üzerine çok fazla olmamak koşuluyla çürümüş yapraklardan oluşan besin koyun. Daha sonra bulduğunuz tüm solucanları kutunun içine alın. Solucanlar güneşten saklanmak için tüneller açmaya başlarlar. Kutunun üzerini uygun bir malzemeyle solucanları güneşten korumak üzere kapatın. Kapatırken solucanların ihtiyaçları olan oksijeni almaları için örtünün üzerinde yer yer delikler açın. Bir gün sonra şeffaf kutunun içinde solucanların açtıkları kanalları gözlemleyin. Birkaç gün sonra tekrar kutuya bakıldığında solucanların bütün besinleri/çürümüş yaprakları yedikleri ve kutunun dibindeki kum tabaka ile toprak tabakayı birbirine karıştıracak kadar toprağı karıştırdıkları gözlemlenebilir. Gözlemler tamamlandıktan sonra solucanları tekrar açık bir alana bırakın. Solucanların bahçeye bırakılmasıyla etkinliği sonlandırın.

DEĞERLENDİRME SORULARI

 • Etkinliğin hangi aşamasından hoşlandın?
 • Solucanlarla ilgili neler gözlemledin?
 • Daha önceden solucanlarla ilgili neler biliyordun?
 • Solucanlar toprak için neden önemlidir?

MATERYALLER
Eni dar, şeffaf kutu, kum, toprak, gözlem kutusu

SÖZCÜKLER
Solucan, çiftlik

KAVRAMLAR