Sanat

Sanat doğanın parçasıdır.

ETKİNLİĞİN UYGULANACAĞI YER
Kapalı Alan

ETKİNLİK AKIŞI
SANAT ETKİNLİĞİ“GÖRDÜĞÜM ORMANI OLUŞTURUYORUM

Çocuğunuzun aynı boyutlardaki resim kağıtlarına birer ağaç çizmelerini isteyin. Ağaç çizimlerini tamamladıktan sonra, keserek çıkarmasına ve tüm ağaçları yan yana bir kağıda yapıştırarak duvarda bir orman resmi oluşturmasına rehberlik edin. Çocuğunuz resmine ‘Ormandaki Yaşam’ filminde hatırladıkları diğer canlıları ya da olayları da ekleyerek geliştirebilir.

DEĞERLENDİRME SORULARI

“Mantarların çok önemli bir görevi vardı? Neydi?” gibi. Canlı-cansız varlıkların isimlerinde hatalar olduğunda düzeltin. Konuşmasına fırsat vererek çocuğunuzun duyguları ve düşünceleri hakkında fikir sahibi olun.

MATERYALLER
Resim kağıdı, boya kalemleri, makas, yapıştırıcı

SÖZCÜKLER
Mantar

KAVRAMLAR

Kapalı Alan / Açık Alan (Orman, park, bahçe vb.)

ETKİNLİK AKIŞI
SANAT ETKİNLİĞİ“DOĞA VE MÜZİK

Çocuğunuzu ritim çalışması yapacağınız alana davet edin. Elinizdeki dalları birbirine vurarak bir ritim tutmaya başlayın. Ritim devam ederken çocuğunuzdan ritme uygun hareketlerle serbestçe dolaşmasını isteyin. Ritmi her durdurduğunuzda bir pozisyon alarak donmasını isteyin. Bu şekilde bir ritmi devam ettirerek hareketi sürdürün. Ardından çocuğunuzdan da birer dal almasını isteyerek tuttuğunuz ritmi çocuğunuzla birlikte tekrarlayın. Son adımda bu ritme dans hareketleri de ekleyin

DEĞERLENDİRME SORULARI

• Ritim ne demek olabilir?
  • Ritmi duyduğunda ne hissettin?
  • Sen olsan nasıl bir ritim tutmak isterdin?
  • Ritim tutmak için başka hangi malzemeleri kullanabilirdik?

MATERYALLER
Dal parçaları

SÖZCÜKLER
Müzik, ritim

KAVRAMLAR
İnce- kalın

Kapalı Alan

ETKİNLİK AKIŞI
SANAT ETKİNLİĞİ, “SÜRPRİZ DOĞA RESİMLERİ

Etkinliğe başlarken çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını ve bir ormanda, deniz kenarında ya da bahçede olduklarını hayal etmesini isteyin. Aşağıdaki soruları sorarak onu yönlendirin.

• Neler görüyorsunuz?
  • Etrafınızda hangi canlılar var?
  • Hangi renkler var?
  • Hangi sesleri duyuyorsunuz?
  • Hangi kokuları hissediyorsunuz?
  • Ağaçlar ne renk?
  • Yapraklar ne renk?

Daha sonra çocuğunuzdan gözlerini açmasını ve hayal ettiği yerleri tarif etmesini isteyin. Herkes kendi hayalini anlattıktan sonra bu yerin resmini yapmasını isteyin. Çocuğunuz çalışmasını tamamladıktan sonra resmine ekleyeceği yeni şeylerin olduğunu söyleyin. ‘Doğadakiler Çalışma Kâğıdı’ ndan (Ek 1)’ çoğaltarak hazırladığınız kartların olduğu kavanozu gösterin. Çocuğunuzdan bir kart seçmesini isteyin. Seçtiği karttaki nesneyi ya da canlıyı kendi resminde uygun gördüğü bir yere eklemesini söyleyin. Seçtiği kâğıtları tekrar kavanoza bırakarak bu işlemi 3-4 tur tekrarlayabilirsiniz. Böylece, her defasında resmine sürpriz çizimler eklemiş olacak. Etkinliği sonlandırırken eserine isim vererek anlatmasını isteyin. Eseri sergileyin.

DEĞERLENDİRME SORULARI

• Resimlerini çizdiğin nesnelerin ve canlıların hangilerini daha önce gözlemlemiştin?
  • Nerede görmüştün?
  • Yapılan resimler içinde en çok beğendiğin resim hangisi oldu? Neden?
  • Bu resimleri birleştirip büyük bir doğal alan resmi elde etseydik ona ne isim vermek isterdin?
  • Resimlerinize başka neler eklemek isterdin?
  • Kendinizi / aile bireylerini nasıl resmetmek isterdin?

MATERYALLER
Doğadakiler Çalışma Kâğıdı (Ek 1), kavanoz ya da kutu, resim kâğıdı, boya kalemi

SÖZCÜKLER

KAVRAMLAR
Renkler

Kapalı Alan

ETKİNLİK AKIŞI
SANAT ETKİNLİĞİ“ÇÖMLEKÇİLİK

Topraktan yapılmış çanak, çömlek, vazo, testi, güveç, bardak ve çeşitli süs eşyaları getirilerek çocuğunuzun dikkatini çekin. Çocuğunuzun bu eşyaları incelemesine fırsat verin. İncelediği eşyaların hangi malzemeden ve nasıl yapılmış olabileceği, ne işe yaradığı, nerelerde kullanıldığı gibi sorular sorularak tartışma başlatın. Çocuğunuzun kendi ürünlerini yapması için ortamı hazır hâle getirin. Getirilen toprağı büyük kaplara alınarak suyla karıştırın ve çamuru elde edin. Çocuğunuzun çamuru keşfetmesine ve çamurun kıvamını tutturmak için çabalamasına fırsat verin. Çocuğunuza çamurla özgün ürünler oluşturabileceğini söyleyin. İsterse kalıp olarak kullanabileceği tabak, bardak, yaprak, hamur kalıpları vb. malzemeler sunun. Tamamlanan ürünleri bol güneş alan bir yerde birkaç gün kurumaya bırakın. Ürünler kuruduktan sonra oyunlarınızda kullanabilirsiniz.

DEĞERLENDİRME SORULARI

• Çömlek hangi malzemeden yapılır?
  • Daha önce benzer eşyalar gördün mü? Nerede gördün?
  • Bu eşyaları kim, nerede ve nasıl yapıyor olabilir?
  • Eskiden insanlar neden topraktan yapılmış tabaklar ve tencereleri kullanmış olabilirler?
  • Başka hangi malzemelerden tabak yapılabilir?

MATERYALLER
Toprak, su, her çocuk için ayrı kap, hamur kalıpları, kalıp olarak kullanılmak üzere tabak ve bardaklar

SÖZCÜKLER
Çanak, çömlek, çömlek çarkı, testi, güveç, vazo, çamur, gelenek, Anadolu, kültür, miras

KAVRAMLAR
Sert-Yumuşak , Islak-Kuru