Oyun

Oyun, çocuğun işidir.

Taşlarla Tic-Tac-Toe

Dört adet dal parçasını birbirine bağlayarak 9 kareden oluşan bir zemin oluşturun. Çocuğunuzla birlikte belirlediğiniz 2 farklı nesneden beşer adet hazırlayın. Karşılıklı olarak tablanın başına geçin. İlk oyuncuya nesneyi istediği yere koymasını söyleyin. Sonra ikinci oyuncu başka bir kutuya kendi nesnesini koysun. Oyunun amacı kendi sembolünüzü arka arkaya yerleştirmek ve rakibinizin bunu yapmasını engellemektir.  Kareler dolduğunda kimse sembolünü arka arkaya sıralayamadıysa oyun beraberedir – buna ‘cat’s game ( kedi oyunu )’ ya da ‘cat ( kedi )’ denir.  Oyuncular berabere kaldığında ‘kedi’ diye bağırabilirler – bunun bir anlamı yoktur ancak küçük çocukları eğlendirir. Bu oyun için görseller, kağıt, nesneler, bardaklar vb. kullanabilirsiniz.

Eşleştirme Oyunu

Çocuğunuzun lego, ahşap blok vb. oyuncaklarını ortaya koyun. Her parçadan iki tane olacak şekilde oyun alanını düzenleyin. Çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını ve dokunarak aynı olan oyuncakları eşleştirmesini isteyin. 

Bir kartonu parçalara bölüp görseller yapıştırabilir ve ters çevirerek görsel eşleştirme şeklinde de oynayabilirsiniz.

Sek Sek Oyunu

Çocuğunuzla birlikte açık bir alana gidin. Bu alana tebeşirle bir sek sek oyunu çizin. Etrafınızda gördüğünüz atılabilir ağırlıktaki bir nesneyi sek sek tablasına atın ve çocuğunuza nasıl oynayacağını gösterin. Çocuğunuzun yaş grubuna göre tek ayak ya da çift ayak sıçrayabileceğini söyleyebilirsiniz.

Sulu Balon ile Pinyata

Bu oyun için açık alanda bir oyun alanı belirleyin. İki ağaç arasına çocuğunuzun ulaşabileceği yükseklikte kalınca bir ip gerin. Su ile doldurarak şişirdiğiniz balonları ipe asın. Çocuğunuza bu balonları nasıl patlatacağını sorun ve fikir üretmesini sağlayın. Kendi bulduğu yöntemlerle balonları patlatmasına rehberlik edin. Bu oyunu sıra ile ya da birlikte oynayabilirsiniz.