Nefes Etkinliği

Doğru nefes alan çocuk, empati kurabilir, kendini tanır ve ifade eder, kendi potansiyelinin ve duygularının farkına varır. Çocuklarımızı doğru nefes almaya alıştırabileceğimiz en önemli zaman dilimi 0-6 yaş aralığıdır.

Tam Nefes 2

Dizlerinizin üzerinde oturun ve dizlerinizi yanlara doğru iyice açın. Ellerinizi parmaklarınız gövdenize bakacak şekilde yere koyun. Daha önce öğrendiğimiz Tam Nefes tekniğini kullanarak nefes alın. Nefes verirken, ağzınızı açın ve dilinizi çenenize doğru dışarı uzatın. ‘Haaaaa’ sesiyle nefesinizi ağzınızdan verin. Nefes alırken dilinizi içeri çekin, ağzınızı kapatın ve nefesi burundan alın. Bu aktiviteyi 5 kere tekrarlayın.

Ritmik Nefes

Yere sırt üstü uzanın ve kollarınızı yanınıza avuçlarınız yukarı bakacak şekilde konumlayın. Gözlerinizi kapatın. Kalbinizin atışlarınıza odaklanın. Ritmi takip etmeye çalışın. (Bu süreç boyunca çocuğunuzu yönlendirin. Kendi kalp ritminizi dinletebilir ve çocuğunuz bu ritmi dinlerken atışları sayabilirsiniz. Daha sonra siz çocuğunuzun kalbine elinizi ya da kulağınızı koyarak ritmi dinleyebilir ve atışa göre sayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun ritmi fark etmesi kolaylaşacaktır.) Nefes alırken dört kalp atışı sayın. Nefes verirken de yine aynı şekilde dört kalp atışı sayın. Bu çalışmayı 10-15 dakika sürdürün.