Nefes Etkinliği

Doğru nefes alan çocuk, empati kurabilir, kendini tanır ve ifade eder, kendi potansiyelinin ve duygularının farkına varır. Çocuklarımızı doğru nefes almaya alıştırabileceğimiz en önemli zaman dilimi 0-6 yaş aralığıdır.

Tam Nefes 1

Ayakta dik bir pozisyonda durun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Nefes vererek akciğerlerinizi tamamen boşaltın. Nefes alırken, önce karnınızı öne doğru itin ve karnınızı şişirin. Nefesi yavaş yavaş alın. Sonra göğsünüzü öne, yukarı, yanlara ve arkaya doğru hareket ettirerek şişirin. Daha sonra omuzlarınızı yukarı hareket ettirerek akciğerlerinizin üst kısmını hava ile doldurun. Nefes verirken, karnınızı içeri çekmeye başlayın. Karnınızı sonuna kadar içinize çekin. Göğüs kafesini indirin. Daha sonra da omuzlarınızı yavaşça indirin. Bu çalışmayı 5-25 kere tekrarlayın. Her çalışma sonrası 10 saniye dinlenin.

Tüm nefes çalışması boyunca çocuğunuza yönergeleri tek tek verin. Nefes görünmez bir şey olduğu için çocuklar için nefesi somutlaştırabilirsiniz. Her bölgede aldığı nefesi bir nesne olarak belirleyebilirsiniz. Odaklanması gereken noktaları her yönergede çocuğunuza göstermeyi unutmayın. Bu çalışma ile çocuğunuzun diyaframını hareketlendirebilir, sindirim rahatsızlıklarını ve kabızlık problemlerini çözebilirsiniz.

Sırt Nefesi Ayakta dik pozisyonda durun ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Ellerinizi sırtınızda kaburga kemiklerinin alt kısmına yerleştirin. Nefes vererek akciğerlerinizi boşaltın. Gözlerinizi kapatın ve sırtınıza odaklanın. Nefes alırken, önce kaburga kemiklerinizin alt kısmını arkaya doğru itin ve yavaş yavaş nefes alın. Sonra kaburga kemiklerinizin orta kısmını arkaya doğru itin ve yavaş yavaş nefes alın. Daha sonra kaburga kemiklerinizin üst kısmını arkaya doğru itin ve yavaş yavaş nefes alın. Nefes verirken, önce kaburga kemiklerinin alt kısmını, sonra orta kısmını, daha sonra da üst kısmını boşaltın. Bu çalışmayı 5-25 kere tekrarlayın.