Nefes Etkinliği

Doğru nefes alan çocuk, empati kurabilir, kendini tanır ve ifade eder, kendi potansiyelinin ve duygularının farkına varır. Çocuklarımızı doğru nefes almaya alıştırabileceğimiz en önemli zaman dilimi 0-6 yaş aralığıdır.

Göğüs Nefesi 1

Ayakta dik bir pozisyonda durun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Nefesinizi kontrol etmek için ellerinizi göğsünüzün üzerine yerleştirin ve nefesinizi verin. Nefes alırken, göğüs kafesini yukarı, öne, arkaya ve yanlara doğru şişirin. Ellerinizle göğsünüzün hareketini hissedin. Nefes verirken, göğsünüzdeki kasları gevşetin ve göğüs kafesini indirin. Ellerinizle göğsünüzün hareketini hissedin. Gözlerinizi kapatın. Nefes alış verişlerinizi izleyin, göğüs kafesinin hareketlerinin farkına varın. Bu çalışmayı 5-25 kere tekrarlayın.

Tüm nefes çalışması boyunca çocuğunuza yönergeleri tek tek verin. Nefes görünmez bir şey olduğu için çocuklar için nefesi somutlaştırabilirsiniz. Her bölgede aldığı nefesi bir nesne olarak belirleyebilirsiniz. Odaklanması gereken noktaları her yönergede çocuğunuza göstermeyi unutmayın.

Bu çalışma ile çocuğunuzun göğüs kafesini genişletmekte, akciğerlerini canlandırmakta ve güçlendirmektedir.

Omuz Nefesi 1

Ayakta dik pozisyonda durun ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Nefesinizi kontrol etmek için ellerinizi omuzlarınızın üstüne koyun. Nefes vererek akciğerlerinizi boşaltın. Nefes alırken, elleriniz kulaklarınıza dokunana kadar omuzlarınızı kaldırın. Omuzların ve köprücük kemiklerinin yükseldiğini hissedin. Nefes verirken, kollarınız gövdeye dokunana kadar omuzlarınızı indirin. Omuzların hareketini kontrol edin. Gözlerinizi kapatın. Nefes alış verişlerinizi izleyin, omuz hareketinin farkına varın. Bu çalışmayı 5-25 kere tekrarlayın.