Nefes Etkinliği

Doğru nefes alan çocuk, empati kurabilir, kendini tanır ve ifade eder, kendi potansiyelinin ve duygularının farkına varır. Çocuklarımızı doğru nefes almaya alıştırabileceğimiz en önemli zaman dilimi 0-6 yaş aralığıdır.

Doğal Nefes

Sırt üstü yere yatın. Ellerinizi iki yanınızda tutun ve avuç içlerinizin yukarı bakmasını sağlayın. Gözlerinizi kapatın. Bedeninizi gevşetin. Nefes alış verişlerinizi izleyin ve solunumun farkına varın. Nefes alış verişlerinizi inceleyin. Havanın akışını izleyin. Solunumunuzun yavaş veya hızlı, derin veya yüzeysel, düzgün veya düzensiz olduğunun farkına varın. Burun deliklerinize odaklanın. Havanın burun deliklerinden geçişinin farkına varın. Havanın burun kanallarından akışını hissedin. Nefes alırken soğuk havanın, nefes verirken sıcak havanın burun kanallarından akışının farkına varın. Boğazınıza odaklanın. Nefes alıp verirken havanın boğazınızdan geçişini algılayın. Akciğerlerinize odaklanın. Nefes alırken akciğerlerin genişlemesini, verirken kasılmasını algılayın. Göğüs kafesinize odaklanın. Göğsün yükselip inmesini algılayın. Diyaframınıza odaklanın. Diyaframın hareketini izleyin. Karnınıza odaklanın. Karın hareketlerini izleyin. Burun deliklerinden karın bölgesine kadar tüm solunum işleminin farkında olun. Nefes hareketlerinin hepsini algılayın. Bu çalışmayı 15 dakika sürdürün.

Tüm nefes çalışması boyunca çocuğunuza yönergeleri tek tek verin. Nefes görünmez bir şey olduğu için çocuklar için nefesi somutlaştırabilirsiniz. Her bölgede aldığı nefesi bir nesne olarak belirleyebilirsiniz. Odaklanması gereken noktaları her yönergede çocuğunuza göstermeyi unutmayın.

Bu çalışma ile çocuğunuzun nefes farkındalığını geliştirebilir, beden ve sinir sistemini gevşetebilir, solunum sistemini rahatlatabilirsiniz.

Karın Nefesi 1

Ayakta dik pozisyonda durun ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Nefesinizi kontrol etmek için ellerinizi kaburga bitiminde karnınızın üstüne koyun. Nefes vererek akciğerlerinizi tamamen boşaltın. Nefes alırken karnınızı öne doğru iterek şişirin. Ellerinizle karnınızın hareketini hissedin. Nefes verirken karnınızı içinize çekin. Ellerinizle karnınızın hareketini kontrol edin. Gözlerinizi kapatın. Nefes alış verişlerinizi takip edin. Bu çalışmayı 5-25 kere tekrarlayın.

Bu çalışma ile stres yönetimini geliştirebilir, uyku sorunlarını çözmeye yardımcı olabilirsiniz.