Mutfak Etkinliği

Mutfak etkinlikleri, çocukları tüm gelişim alanlarında destekleyen en önemli etkinlik türlerinden biridir.

Yoğurtlu Ispanak Salatası

Malzemeler

• 500 gr ıspanak
  • 2 su bardağı yoğurt
  • 1 ya da 2 diş sarımsak (büyüklüğüne göre)
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ (ıspanakları kavurmak için)
  •  

Üzeri için;

• Kırmızı pul biber
  • Zeytinyağı

Yapılışı

Ispanakları iyice yıkıyoruz. Saplarını yapraklarından ayırıp, sapları sıvı yağ ile kavuruyoruz. Daha sonra yapraklarını ilave ediyoruz (ben yapraklarını doğramadım, siz isterseniz doğrayabilirsiniz) Yapraklar yumuşayınca, ocaktan alıp soğutuyoruz. Ayrı bir yerde, sarımsaklı yoğurt hazırlıyoruz ve soğuttuğumuz ıspanakları yoğurda karıştırıyoruz. Servis tabağına aldığımız yoğurtlu ıspanağımızın üzerine; pul biber, son olarak da zeytinyağı gezdiriyoruz. Salatamız servise hazırdır.

Balkabağı Topları

Malzemeler

• 300 gr kadar balkabağı
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 2 tane tekli paket pötibör bisküvi

Üzeri için;

• 210 gr (3 paket) bitter çikolata
  • 50 gr (yarım paket) beyaz çikolata

Yapılışı

Kabağı dilimleyip çiğ bir şekilde buzluğa koymuştum. Bir gün öncesinden buzluktan çıkarıp buzunun çözülmesini bekledim. Buzu eriyince kabaklar da yumuşuyor kolaylıkla blender dan geçirilebiliyor. Siz isterseniz fırınlayıp daha sonrada ezebilirsiniz nasıl isterseniz. Güzelce püre halinde ezilen balkabağı tavaya alınır üzerine şeker eklenip suyunu çekene kadar pişirilir. Tarçın eklenir karıştırılır ılımaya bırakılır. Bisküviler de rondoda ince bir şekilde çekilir. Derin bir kapta bisküviler ve kabak tatlısı karıştırılıp güzelce yoğurulur. Duruma göre bisküvi ilavesi yapabilirsiniz. Hazırlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak yuvarlanır. 10 dakika dolapta dinlendirilir. Bu esnada bitter çikolatayı benmari usulü eritebilirsiniz. Hazırlanan toplar erimiş olan çikolataya iki çatal yardımıyla bulanır yağlı kağıt serilmiş kaba dizilir. Çikolatanın donması için 10 dk buzlukta bekletilir. Üzerine yine aynı şekilde eritilmiş beyaz çikolata ile şekil verebilirsiniz ya da fındık fıstık kırıntısı hindistan cevizi serpebilirsiniz.