Hareket Etkinliği

Hareket etkinliklerinde; çocuk kendini tanıma, başa çıkma, bireysel sorumluluk, kendine güven ve zaman yönetimi becerilerini geliştirir. Hareket etkinlikleri sırasında kendini tanıma fark etme, uyum başa çıkma, bireysel sorumluluk, kendine güven ve zaman yönetimi konularında güçlü ve öz değerlendirme fırsatlarına sahip olurlar.

Boyun Egzersizleri

Dik bir pozisyonda oturun. Omurganızı dik tutarak, boynunuzu sağa doğru yatırın ve sağ omzunuza değdirmeye çalışın. Aynı şekilde, başınızı sola yatırın ve sol omzunuza değdirmeye çalışın. Başlangıçtaki pozisyona geçin. Şimdi yavaşça nefes verin ve başınızı öne doğru eğerek çenenizi göğsünüze değdirin. Sonra nefes alarak başınızı hafifçe ve rahat bir şekilde geriye yatırın. Bu egzersizi 5 defa tekrarlayın.

Başınızı ve boynunuzu saat yönünde yavaşça hareket ettirin. Bu egzersizi tersi yönde de tekrarlayın.

Sağ avcunuzu sağ kulağınızın yukarısına koyun. Avcunuzun yardımıyla başınıza, başınızla da avcunuza baskı uygulayın. Başınız da eliniz de ileri- geri hareket etmesin. Aynı uygulamayı sol elinizle de yapın. Bu egzersizi 5 defa tekrarlayın. İki elinizi başınızın arkasına alarak parmaklarınızı birbirine kenetleyin. Ellerinizle başınıza, başınızla da ellerinize baskı uygulayın. Başınız ve elleriniz ileri- geri hareket etmesin. Bu egzersizi 5 defa tekrarlayın.

Göz Egzersizleri

Dik bir pozisyonda oturun. Başınızı ve boynunuzu hareket ettirmeden, gözleriniz, aşağı ve yukarı hareket ettirin. Bu adımı 5-10 defa tekrarlayın. Egzersizin sonunda gözlerinizi kapatın ve bir süre dinlendirin.

Şimdi gözlerinizi önce sağa, sonra sola hareket ettirin. Bu egzersizi 5-10 defa tekrarlayın. Sonra gözlerinizi bir süre dinlendirin.

Şimdi gözlerinizi dairesel olarak hareket ettirin. Önce yukarı, sonra aşağı bakın. Bu adımı 5-10 defa tekrarlayın. Egzersizin sonunda gözlerinizi kapatın ve bir süre dinlendirin.