Hareket Etkinliği

Hareket etkinliklerinde; çocuk kendini tanıma, başa çıkma, bireysel sorumluluk, kendine güven ve zaman yönetimi becerilerini geliştirir. Hareket etkinlikleri sırasında kendini tanıma fark etme, uyum başa çıkma, bireysel sorumluluk, kendine güven ve zaman yönetimi konularında güçlü ve öz değerlendirme fırsatlarına sahip olurlar.

Hareketi Tanıyalım 1

Çocuğunuzla birlikte yere oturun. Ayaklarınızı uzatın ve bedeninizi dik tutun. Sağ ayağınızı sol dizinizin üzerine getirin. Elinizle önce ayağınızı karnınıza doğru çekin, sonra sol ayağınıza doğru itin. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın. Sağ ayağınızı sol dizinizin üzerine bırakın. Daha sonra sol ayağınızı sağ dizinizin üzerine getirin. Elinizle önce ayağınızı karnınıza doğru çekin, sonra ileri doğru itin. Sol ayağınızı sağ dizinizin üzerine bırakın. Ellerinizi dizinizin üzerine koyun ve gözlerinizi kapatın. 5 kere burnunuzdan nefes alın ve burnunuzdan verin.

Dizlerinizin üzerinde kalkın ve bedeninizi dik bir duruşa getirin. Ayak parmaklarınızı ayağınızın altına alın. Daha sonra poponuzu iterek ayaklarınızın üzerine oturun. Otururken nefes alıp kalkarken nefes verin. Her oturuşunuzda içinizden 10 a kadar sayın. Bu hareketi 10 kere tekrarlayın.

Dizlerinizin üzerinde kalkın ve bedeninizi dik bir duruşa getirin. Kollarınızı göğsünüzde bağlayın. Başınızı yukarıda bir şey görmek istermiş gibi geriye doğru itin, 5 e kadar sayın ve eski pozisyonunuza geri getirin. Başınızı geriye iterken nefes alın, eski pozisyonunuza dönerken nefes verin.

Hareketi Tanıyalım 2

Ayakta dik bir pozisyona gelin. Sağ ayağınızı sol dizinize yapıştırın ve dengede durmaya çalışın. Ellerinizi göğsünüzde birleştirin ve 5 kere nefes alıp verin ve ayağınızı indirin. Sol ayağınızı sağ dizinize yapıştırın ve dengede durmaya çalışın. Ellerinizi göğsünüzde birleştirin ve 5 kere nefes alıp verin ve ayağınızı indirin.

Ayakta dik bir pozisyona gelin. Ayaklarınızı omzunuzun genişliğini geçecek şekilde açın. Nefes alarak ellerinizi havada birleştirin ve kenetleyin. Sağa doğru eğilin ve eğilirken nefesinizi verin. Bu hareketi 7 kere tekrarlayın. Rahat konuma dönün ve ellerinizi ve ayaklarınızı sallayarak bedeninizi rahatlatın. Tekrar nefes alarak ellerinizi havada birleştirin ve kenetleyin. Sola doğru eğilin ve eğilirken nefesinizi verin. Bu hareketi 7 kere tekrarlayın. Rahat konuma dönün ve bedeninizi rahatlatın. Nefes alarak ellerinizi arkada birleştirin ve kenetleyin. Öne doğru eğilin ve eğilirken nefesinizi verin ve ellerinizi yukarı doğru itin. Bu hareketi 7 kere tekrarlayın. Ayakta dik bir pozisyona gelin ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ elinizi sol omzunuza koyun ve sol elinizi arkadan belinize sarın. Bedeninizi sabit tutarak başınızla sola doğru dönün. Rahat bir duruşa gelin ve bedeninizi rahatlatın. Sol elinizi sağ omzunuza koyun ve sağ elinizi arkadan belinize sarın. Bedeninizi sabit tutarak başınızla sağa doğru dönün. Dönerken nefes alın ve ilk pozisyonunuza gelirken nefes verin. Bu hareketi 7 kere tekrarlayın.