Ekoloji

Ekoloji, ekosistemin içindeki döngüyü inceleyebileceğimiz doğanın parçalarından biridir.

ETKİNLİĞİN UYGULANACAĞI YER
Açık Alan (Orman, park, bahçe vb.)

ETKİNLİK AKIŞI
EKOLOJİ ETKİNLİĞİGÖKYÜZÜNDE NELER VAR?
Çocuğunuzla birlikte hayali bir oyun oynayacağınızı söyleyin. “Şimdi birlikte bir ormana gidiyoruz. Ormanda ağaçların arasından dikkatlice geçelim. Şimdi sessiz olalım. Şiiiiş bir aslan geçiyor saklanalım bizi görmesin. Tamam gitti. Hadi karşı ağaçta elma ağacı var onları toplayalım zıplayalım en üsttekini kim toplayacak. Aaaaa yağmur yağıyor şıp şıp kaçalım Şimdi de rüzgâr çıktı vuuuv vuuuuu sen de rüzgâr ol. Ağaçtan yaprak düştü sen de yaprak ol düşün bakalım.” diyerek dolaşıp yönergelere uygun hareket edin. “Seninle bugün keyifli bir çalışma yapacağız” deyin. Ardından “Biz nerede yaşıyoruz?’ diye sorun. Çocuğunuzdan gelen cevaplara uygun olarak ‘Sence bizi üzerinde tutan daha büyük bir şeyler olabilir mi? Bu şey ne kadar büyük olabilir? Şekli neye benziyordur? Elmaya mı, armuta mı yoksa muza mı?’ diye sorarak yaratıcı düşünmelerini sağlayarak gelen cevaplarla onu yönlendirin. Dünya, ay, yıldız, gezegen kavramlarının kullanmasını sağlamaya çalışın. Sonrasında ise ‘Geceleri ve gündüzleri gökyüzüne bakıyor musun? Birbirinden farklı neler görüyorsun?,  yıldızlar neden gündüzleri yok?, güneş olmadığında etrafımızda ne gibi değişiklikler oluyor?, ayın rengi neden yıldızlara ve güneşe benzemiyor?,  acaa başka dünyalar da var mıdır?, varsa eğer siz orda yaşamak ister miydiniz?, orası nasıl bir yer olabilir ?’ diyerek birbiri ile ilintili yaratıcı soruları sorun. Aldığınız cevaplara uygun olarak önceden hazırlanmış uzay, gezegenler, yörüngeleri, güneş sistemi ile ilgili simülasyon demosunu izletin. Simülasyondaki nesneleri durdurarak ne olduklarını düşündüğü hakkında bilgi alın. Çocuğunuzun sırayla seçtiği şeylerle ilgili canlandırma yapmasını sağlayın. Canlandırmanın ardından ‘Sence hangisi daha çok dönmüştür? Sen uyguladığın bu rolden mutlu muydun? Hangi gezegenleri oldun? Sen hangisinde yaşamak istersin şeklinde değerlendirme aşamasının yapılmasıyla diğer etkinliğe geçilir.

DEĞERLENDİRME SORULARI

 • Bu etkinlikte neler yaptık?
 • Hangi malzemeleri kullandık?
 • Bu etkinliği sen nasıl yapardın?
 • Etkinlik boyunca neler gördün?
 • Gördüğün şeylerden en çok ilgini çeken şey neydi?

MATERYALLER
Uzay simülasyonu

SÖZCÜKLER
Uzay, gezegenler

KAVRAMLAR

ETKİNLİĞİN UYGULANACAĞI YER
Kapalı Alan

ETKİNLİK AKIŞI
EKOLOJİ ETKİNLİĞİ“EVİMİZDEKİ GÖKYÜZÜ
Evin bir bölümü daha önceden karartın. Güneş, ay, yıldız vb. mobiller ile gökyüzü ortamı oluşturarak çocuğunuzun farkındalığını sağlayın. “Gökyüzünde neler olduğunu biliyor musunuz?” sorusu ile çocuğunuzun ön bilgilerini ölçün. Gökyüzü ile ilgili mobiller (ay, güneş, bulutlar, yıldızlar, gece, gündüz) hakkında sorular sorun. Mobillerde gördüklerinin isimlerini ve renklerini söylemesini isteyin. Hangilerini gece/gündüz gökyüzünde görebildiğini sorun. Mobili incelerken güneşin, ayın, yıldızların, bulutların gökyüzünde kaçar tane olduğu sorun ve cümle yapısına uygun ifadeler kullanmasını sağlayın (Gökyüzünde 1 tane güneş var. Gökyüzünde 1 tane ay var. Gökyüzünde birçok yıldız var vb.). Çocuğunuzun güneş, ay, yıldız ve bulutla ilgili sıfat ve fiil cümleleri kullanmasını sağlayın (yıldız parlak, güneş sıcak vb.). Gökyüzü ile ilgili bir hikâye anlatın ve hikâyede geçen yeni sözcükler hakkında konuşun. Bu sözcüklerin anlamlarını sorması amacıyla hikâyedeki yeni sözcüklerin simgelerini gösterin ve hikâyede geçen sözcüklerle ilgili soru sormasını sağlayın.

DEĞERLENDİRME SORULARI

 • Etkinliğimizde ne yaptık?
 • Nelerin resimlerini gördük?
 • Gece hiç gökyüzüne baktın mı? Neler gördün?
 • Bugün gökyüzü nasıl?
 • Yaz aylarında gökyüzünde neler görürüz?
 • Kış aylarında gökyüzünde neler görürüz?
 • Mobilleri gördüğünde ilk olarak ne düşündün?
 • Nasıl cümleler kurdun?
 • Cümlede neler söyledin?

MATERYALLER
Gökyüzü ile ilgili resimlerin olduğu slayt, yıldız, ay ve güneş resimleri

SÖZCÜKLER
Roket

KAVRAMLAR
İçeri-Dışarı , Gece-Gündüz

ETKİNLİĞİN UYGULANACAĞI YER
Kapalı Alan

ETKİNLİK AKIŞI
EKOLOJİ ETKİNLİĞİ“GECE-GÜNDÜZ
Karanlık bir yerde mum yakmadan önce çocuğunuzun dünya maketini gözlemlemesine rehberlik edin. “Güneş olmasaydı ne olurdu?, Dünyamız nasıl olurdu?” sorularını sorun. Daha sonra karanlıktaki dünya maketinin önüne mum yakın ve güneşin ortamı nasıl aydınlattığı üzerine konuşun. Dünyanın dönüşünü eliniz ile göstererek aydınlık kısımda kalan bölge ile karanlık kısımda kalan bölgenin hangi zaman dilimini yaşadığını sorun. Gece ve gündüz kavramı oluşumu ile gösterildikten sonra çocuğunuzun gece- gündüz oluşumunu gözlem defterine çizmesini isteyin.

DEĞERLENDİRME SORULARI

 • Deneyimiz için neler kullandık?
 • Sence bu deneyde aydınlatma için neler kullanabiliriz?
 • Eğer dünyamızda sadece gece olsaydı ne olurdu?
 • Eğer dünyamızda sadece gündüz olsaydı ne olurdu?

MATERYALLER
Küçük boy dünya maketi, mum

SÖZCÜKLER
Dünya

KAVRAMLAR
Gece-gündüz

ETKİNLİĞİN UYGULANACAĞI YER
Açık Alan (Orman, park, bahçe vb.)

ETKİNLİK AKIŞI
EKOLOJİ ETKİNLİĞİ“GEZEGENİMİZİ KİMLERLE PAYLAŞIYORUZ?

Çocuğunuzu etkinlik alanına davet edin. Ona ‘Sence gezegenimizi kimlerle paylaşıyoruz?’ diye sorun. Çocuğunuzun cevaplarını aldıktan sonra “Gezegenimizi hayvanlar ve bitkilerle de paylaştığımızı, o yüzden çevremize duyarlı olmamız gerektiğini, sokakta yaşayan hayvanlara mama ve su vermemiz gerektiğini, bitkiler için çevremizi temiz tutmamız gerektiğini” anlatın. 

Daha sonra çocuğunuzla birlikte bir kuş yemliği hazırlayacağınızı söyleyin. Ruloların etrafına bal ya da tatlı bir şey sürüp ruloyu kuş yemine bulayın. Rulonun etrafına ip takarak çocuğunuzla birlikte hazırladığınız yemlikleri ağaçlara asın.

DEĞERLENDİRME SORULARI

 • Bu etkinlikte neler yaptık?
 • Hangi malzemeleri kullandık?
 • Gezegenimizi paylaşmak sana nasıl hissettirdi?

MATERYALLER
Bal, rulo, kuş yemi

SÖZCÜKLER
Gezegen, paylaşmak, yemlik

KAVRAMLAR