Duygu Etkinliği

Duygu farkındalığı ve duygularını kontrol etme becerisi en hızlı şekilde 0-6 yaş döneminde gelişmektedir.

Duygu (Neşeli)

Şarkılarla Duygular

Duygulara eşlik edebilecek çeşitli müzikler seçin. Örneğin neşeli olduğunuz zaman dinleyebileceğiniz birkaç şarkı seçin. Çocuğunuzla birlikte ayna karşısına geçin ve her bir müzikte farklı surat ifadeleri yapın. Önceliği çocuğunuza verin ve duyguları göstermesi için ona fırsat tanıyın.

Neşeliler

Etkinlik öncesi dergi ve gazetelerden neşeli yüz ifadeleri kesin. Çocuğunuza bu ifadeleri göstererek bu duygunun hangi duygu olabileceğini sorun. Görsellerle yeterince zaman geçirdikten sonra, çocuğunuza;

• Elindeki ne resmi?

• Bu insan sence ne hissediyor?

• Bunu nereden anladın?

• Sizce bu insan neden neşeli? sorusunu sorun. Cevapları aldıktan sonra çocuğunuzdan neşeli bir resim çizmesini isteyin.

Örüntü

Önceden neşeli ve mutlu yüz ifadeleri hazırlayın. Bu iki ifadeyi kullanarak örüntü oluşturacağınızı söyleyin. Önce bir neşeli, bir mutlu şeklinde siz bir örüntü oluşturun ve çocuğunuzdan devam ettirmesini isteyin. Daha sonra çocuğunuzdan bir örüntü oluşturmasını isteyebilir, yanlış sıralama yapıp çocuğunuzun düzeltmesini isteyebilir, iki neşeli, bir mutlu vb. şeklinde karmaşık örüntüler oluşturabilir ve çocuğunuzdan sürdürmesini isteyebilirsiniz.