Duygu Etkinliği

Duygu farkındalığı ve duygularını kontrol etme becerisi en hızlı şekilde 0-6 yaş döneminde gelişmektedir.

Duygu (Mutlu)

Duygu Kavanozu

Çocuğunuza bir duygu kavanozu yapacağınızı ve her ay içerisine bir duygu koyacağınızı söyleyin. Bir kavanoz seçin. Kavanozu çocuğunuzun isteği doğrultusunda birlikte süsleyin ve evde herkesin görebileceği bir alana yerleştirin. Duygu kavanozunuza her ay atacağınız duyguları eklerken evde yaşayan bireylerin o ayki duyguyu hissettiklerinde ne yaptıklarını, bu duyguyu hissettiğinde ne beklediğini, ona nasıl yardımcı olacağınızı ekleyin.

Mutluluk Ormanı

Çocuğunuza mutluluk ormanına gitmek isteyip istemediğini sorun. Gözlerinizi kapatın ve hayal edin.

‘Küçük bir kuş sana doğru uçtu, yaklaştı. Sana mutluluk ormanına beraber gidelim mi? dedi. Hadi kuşun kanadından tut, seni göklere yükseltecek ve mutluluk ormanına götürecek. Önce biraz uçtun, bak aşağıda mutluluk ormanı var, hadi aşağıya inelim dedi sana kuş, aşağıya indin. Mutluluk ormanında dolaşmaya başladın. Çok güzel çiçekler gördün, rengarenk kelebekler var, küçük bir göl var içinde balıklar ve çok mutlular, burda herkes güler yüzlü ve mutlu. Ormanda biraz dolaştın ve küçük kuş artık evimize dönelim mi dedi. Kuşun kanadında tekrar uçtun ve kuş seni buraya getirdi.’ Gözlerinizi açın ve ormanda neler gördüğünü anlatmasını isteyin, çalışmanın sonunda çocuğunuzdan mutluluk ormanında gördüğü şeylerin resimlerini yapmasını isteyin.

Mutlu Su Aygırı Tasarlıyorum

Çocuğunuzla birlikte ‘Mutlu Su Aygırı’ hikayesini okuduktan sonra mutlu bir su aygırı tasarlayacağınızı söyleyin. Odasından istediği materyalleri alabileceğini ve serbest bir tasarlama olacağını söyleyin. Eğer çocuğunuz nasıl yapılacağını bilmiyor ise ona su aygırı görselleri gösterebilir, birlikte inceleyebilirsiniz. Çocuğunuzun tasarlama işlemi bittikten sonra evinizde uygun bir alana asarak sergileyin ve su aygırları ve etkinliği tasarlarken ki aşamalar hakkında sohbet edin.