Duygu Etkinliği

Duygu (Güven)

Arkadaşım Güven Nerede?

Annesi Ayşe’ye, “Güven nedir biliyor musun?” diye sordu. Ayşe biraz düşündükten sonra, “Şey benim sınıfımda Güven diye bir arkadaşım var. Onu çok severim, okulun bahçesine çıktığında kırmızı bir şapka takar. Bazen şapkası düşer biz de ona güleriz. Birlikte oyunlar oynar, keyifli vakit geçiririz. Ama isminin ne anlama geldiğini bilmiyorum.” Dedi. “Şey ama güvenin ne demek olduğunu arkadaşım Güven’e sorabilirim.” Diye ekledi. Annesi ile bunun iyi bir fikir olduğuna karar verdiler. Ertesi günü Ayşe okula heyecanla gitti ama arkadaşı Güven o gün okula gelememişti. Sabırsızlıkla ertesi günü bekledi, Güven yine yoktu. Araya hafta sonu girdi, pazartesiyi bekledi. Pazartesi günü okula gittiğinde hem biran önce sınıfa girip arkadaşı Güven’e isminin anlamını sormak istiyordu hem de ya gelmemişse diye korkuyordu. Sınıfa karmaşık duygularla girdi. Arkadaşı güven yine gelmemişti. Bekledi, bekledi… Ders başlangıç zili çaldığında anladı ki arkadaşı güven bugün de okulda olmayacaktı. Üzgün bir şekilde öğretmeninin yanına gitti ve arkadaşının günlerdir neden gelmediğini sordu. Öğretmeni Ayşe’ye bakıp gülümseyerek, arkadaşı Güven’in babasının ani tayinin çıktığını ve arkadaşının gelmeyeceğini söyledi. Ayşe’nin omuzları düştü, yüzü asıldı ve kendini iyi hissetmediğini fark etti. Arkadaşı ile vedalaşmadan nasıl gidebilirdi ki, anne ve babası ile ayrılacakları zaman hep vedalaşırlardı. Onların ne zaman geleceğini bilirler ve beklerdi. Eve gittiğinde annesine olanları anlattı. Annesi ona “İşte Ayşeciğim güven tam da böyle bir duygu. Babana ve bana güveniyorsun çünkü sana verdiğimiz sözleri tutuyoruz. Bir insana güvenmek için onun verdiği sözleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bir duruma güvenmek için de ondan emin olmamız gerekir. Ama arkadaşın Güven’in habersiz gidişi senin biraz güvenini sarsmış. Bu yüzden kendini kötü hissediyordun. Güven karşındaki kişiye ve duruma karşı emin olma halidir.” Demiş. Ve birlikte güvenin ve güvensizliğin resmini çizip üzerine konuştular. Ne hissettiğini fark etmek ve güvenin anlamını öğrenmek Ayşe’ye iyi gelmişti. Yine de arkadaşı Güven’i çok özleyecekti.

Siz de Ayşe ve annesinin yaptığı gibi güvenin ve güvensizliğin resmini çizerek üzerine konuşunuz. “Bu resim neden güvenli?” “Bu resimde güveni en çok hissettiren şey ney?” “Ne olsaydı daha güvenli olurdu senin için?” Gibi sorular sorarak detaylandırın. Aynı ve benzer soruları güvensizlik resmi için de sorarak etkinliği tamamlayın.

Kelebeğimin Durakları

Malzemeler: Ahşap çamaşır mandalı, kumaş parçaları, yapıştırıcı, boya, süslemek için isteğe bağlı başka malzemeler de kullanılabilir (ör: boncuk, pul…).

Önce malzemeler ile bir kelebek tasarlayın. Tasarladığınız kelebeğe isim verin. Bu kelebeğin nasıl bir kelebek olduğundan, nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığından konuşun. Sonrasında kelebeğin uçacağı durakları belirleyin. Mesela evi, okulu, oynamayı sevdiği çiçeği, büyükannesinin yanı, bir alışveriş kuyruğu… Yer seçerken çocuğunun güvenli ve rahat hissettiği yerlerle birlikte, çocuğun güvende hissetmediği veya güven duygusunu az hissedeceği yer de seçin. Ve oyunun devamında kelebek her durağa uçsun. Uçtuğu durakta neler hissettiğini, orada güvenli mi yoksa güvensiz mi hissettiğini çocuk kelebeğin dilinden anlatsın.

Kesemden Çektim Söyledim

Malzemeler: Eski bir tişört, atlet veya bir bez parçası kullanılabilir. İğne, iplik, boncuk ve kumaşı süslemek için istenilen malzemeler. Küçük çakıl taşları, deniz kabukları, boncuklar. Taşları ebeveyn ve çocuk beraber dışarıdan toplayabilirler. 

Ebeveyn ve çocuk bir kese tasarlar. Kesenin içerisine taş, deniz kabuğu ve boncuklardan koyarlar. Sıra ile taş çekerler ve kimin yanında güven de hissettiğini neden güvende hissettiğini söylerler. Bir sonraki tur taş çekmede ne yaparken kendisine daha çok güvendiğini, neden güvendiğini söylerler. Sonrasında ebeveyn ve çocuk farklı durumlar ekleyerek bu oyunu devam ettirebilirler.