Duygu Etkinliği

Duygu farkındalığı ve duygularını kontrol etme becerisi en hızlı şekilde 0-6 yaş döneminde gelişmektedir.

Duygu (Utanmış)

Utangaçlar Çadırı

Evde bulunan battaniye, çarşaf ve yastık kullanılarak ebeveyn ve çocuk beraber bir çadır hazırlar. Çadırın genişliğinin ebeveyn ve çocuğunun birbirine değecek büyüklükte olması yeterlidir. Sıcak ve kapsayıcı bir ortam olması gerekir. Eğer akşam ise ışık açılmaz ve bir fener kullanılır. Çocuk ve ebeveyn çadıra girer. Utandıkları bir anı anlatırlar. Utandıklarında akıllarından geçen düşünceleri birbirleriyle paylaşırlar. Alternatif olarak ne düşünsem utanç hissetmezdim? Bu gerçekten utanılacak bir şey miydi? Küçükken utandığımız şeylerden büyüdüğümüzde bazen utanmayız, bunlar neler olabilir?” Soruları sorulur ve içten cevaplar verilmesi beklenir. Paylaşımların sonunda ebeveyn ve çocuk birbirlerine sıkıca sarılır.

Burada Utanan Birisi Var

Malzemeler: Kağıt, kalem, boya

Ebeveyn çocuğa sorar: “Utanınca vücudunda neler olur?” “Ellerinde neler olur?” “Dizlerinde neler olur?” “Başında neler olur?” “Midende neler olur?” “Konuşurken neler olur?” “Şimdi beraber utanan birini çizelim.” Çocuk eğer kendisi çizemiyorsa onun yönlendirmesi ile ebeveyni de çizebilir. Bu şekilde çiziyorsanız her aşamada çocuğun fikrini sormanız gerekir. Bu utanan kişiye bir isim verelim. Bu resimde kişinin etrafını çocuk boyaları kullanarak istediği gibi şekillendirsin. Ebeveyn bu şekillendirme sırasında çocuğu yönlendirmeyip, çocukta utancın hangi duyguları tetiklediğini gözlemlemeye odaklanır.

Utangaç Sebzeler

Bu etkinlik için ebeveynlerin önceden toprak altında yetişen kök sebzelerin ve ağaç dallarında yetişen meyvelerin resimlerini dijital şekilde veya çıktı alacak şekilde hazırlaması gerekir. Çocuğa bilgilendirme yapılır: “Bazı meyve sebzeler daha dalındayken kendilerini gösterirler. Yanlarından geçtiğinde onları görebilirsin, onları toplamak o kadar zor olmaz çünkü yerlerini bulmakta zorlanmayız. Ama bazı meyve ve sebzeleri bulmak oldukça zordur. Neden zordur? Çünkü toprağın altındadırlar. Örneğin dalda bir elmayı hemen görüp koparabiliriz, bir yer elmasını bulabilmek için ise toprağı eşelemek gerekmektedir. Kök meyve sebzelerin besin değeri çok yüksektir ve sağlığımız için çok faydalıdır. Bunlar acaba utandığı için saklanıyor olabilirler mi? Utanması o meyve sebzenin kötü olduğu anlamına gelir mi? Tabi ki gelmez, çünkü çok faydalılar.” Sonrasında birlikte meyve sebze resimlerine bakılır. Ardından kök sebzeler için birlikte tahmin yapılır. “Acaba patates neden utanmış?” “Acaba havuç neden utanmış?” “Acaba kereviz neden utanmış?” Sonunda çocuğa şu mesaj verilmelidir: “Bu duygu ile başa çıkıp gün yüzüne çıktıklarında bizim için çok faydalı ve lezzetli olan besinler olmuşlar. Bazen utanmamıza rağmn bir şeyler yapmamız gerekir. Bu biz ve çevremiz için daha olan olacaktır.”