Duygu Etkinliği

Duygu farkındalığı ve duygularını kontrol etme becerisi en hızlı şekilde 0-6 yaş döneminde gelişmektedir.

Duygu (Sıkılmış)

Sıkılmış Bir Maymun Olsam Ne Yapardım?

Maymunlar nasıl hareket eder, konuşun. Karşılıklı olarak maymun taklidi yapın. Peki, sıkılan bir maymun ne yapar? Koltuktan koltuğa atlayabilir, birbirini kaşıyabilir, bağırabilir, zıplayabilir, dans edebilir… Sonrasında sıra ile sıkılmış olduğunuz bir anıyı anlatın. Dinleyen kişi karşısındakine şu soruyu yöneltsin, “Peki o sırada sen, sıkılmış bir maymun olsan ne yapardın?” Karşısındaki bir maymun gibi bunu canlandırsın. Ve sonrasında sıra diğer kişiye geçsin. Bu etkinlikte amaç sıkıldığımız anların farkına varmak ve alternatifleri düşünürken eğlenebilmektir. 

Bir Kutu Sıkıldım Otu

Malzemeler: Saman, çimen veya yaprak. Plastik bir kâse. Yerlerin kirlenmesini engellemek için büyük bir örtü veya çarşaf. Sıkılma duygusu ile ilgili bir soru listesi. Soru listesinde: “Sıkılmak sence nedir?, Sen sıkıldığın yüzün nasıl olur?, Ne zamanlar sıkılırsın?, Sıkıldığın zaman aklından neler geçer?, Sıkıldığında kalbin sanan neler söyler?, Sıkıldığında ne yaparsın?, En çabuk sıkılan hayvan sence hangisidir?, En geç sıkılan hayvan sence hangisidir?…” Soruları bulanabileceği gibi kendinizde bu sorulara eklemeler yapabilirsiniz. 

Örtü yere serilir. Çocuk kafasına plastik kâseyi koyar, ebeveyn kâsenin içine yaklaşık bir avuç hazırlanan bitkiden koyar. Çocuk örtünün bir ucundan başlar ve diğer ucuna doğru yürür. Bu sırada ebeveynin sorduğu soru hakkında düşünmesi istenir. Ve kaseyi dönüp geldiğinde bu soruya cevap vermesi beklenir. Bu turda kase düşmemişse ebeveyn biraz daha toplanan bitkiden koyar, düşmüşse aynı miktarda bitki koyarak devam eder. İkinci soruyu sorarak yolda çocuğun düşünmesini ister. Oyun bu şekilde devam eder.

Sıkılınca Kabarmış

Malzemeler: Geniş bir kab, su, pipet

Ebeveyn ve çocuk sıkıldıkları şeylerden bahsederler ve karşılıklı sohbet ederler. Ebeveyn çocuğa şöyle bir soru yöneltir, ”Neden bazı insanlara sıkıcı gelen şeyler, bazı insanlara sıkıcı gelmez?” Çocuğun verdiği cevaptan sonra detaylandırarak sorar ve her seferinde tahmin yürütmesi istenir. Örneğin: “Kitap okumaktan sen sıkılır mısın? Neden bazı insanlar sıkılır, bazı insanlar sıkılmaz?”, “Fotoğraf çekerken sen sıkılır mısın? Neden bazı insanlar sıkılır, bazı insanlar sıkılmaz?”, “Resim çizerken sen sıkılır mısın?, Neden bazı insanlar sıkılır bazı insanlar sıkılmaz?”… Bu liste çoğaltılır. Yapılan her tahminden sonra pipet ile su dolu kaba üflenerek baloncuk çıkartılır. Ardından yeni bir soru sorulur ve tahminde bulunulur.

Malzemeler: 3 adet A4 kağıdı, parmak boya, ip. Çocuğunuzun sevdiği üç adet peluş oyuncak. Örneğin bir ayıcık olabilir.

 Kızgınlık, korku ve sıkılmış duygularının hissettirdiklerini kâğıtlara ayrı ayrı çizin. Önemli olan, çizdiğiniz resmin anlamlı olması değil, çocuğunuzun duygularını ifade edebilmesidir. Bu üç duygu resmini, çocuğunuzun istediği şekilde oyuncaklara asın. Ve bu oyuncakların arkasına geçerek üzerine asılı olan duygular ile oyuncakları canlandırın. Örneğin “ Ben Kzıgın ayıcık. Çok çabuk sinirlenirim. Etrafımda çok ses olduğu zaman vücudum ısınır, ısınır… Sonra ne mi olur? Kaşlarım çatılır, belki sesim yükselir… Çevremdekilerin kalbini kırmamak için bazen bu kadar öfkelenmem gerektiğini söylerim kendime…”  gibi. Bunu sıra ile canınız sıkılana kadar devam ettirebilirsiniz.