Duygu Etkinliği

Duygu farkındalığı ve duygularını kontrol etme becerisi en hızlı şekilde 0-6 yaş döneminde gelişmektedir.

Duygu (Kaygı)

Kurbağa Zıp Zıp

Malzemeler: 3 adet A4 kağıdı, kalem. Kağıdı renkli tercih edebilirsiniz, bu oyundaki motivasyonun artmasını sağlayabilir. Boş bir masa veya zemin. 

Çocuğun ve ebeveynin vakit geçirdiği mekanlar belirlenir. Okul, oturma odası, mutfak, yatak odası, banyo, market, araba, otobüs, sokak… Bu yerler bir liste olarak yazılır. Origami yöntemi kullanılarak her bir kağıttan bir adet kurbağa yapılır. Ebeveyn kendi, çocuk kendi kurbağasını yapabilir. Veya aynı anda bir kurbağa ortaklaşa olarak yapabilirler. Kurbağa yapıldıktan sonra kurbağalar boş bir masanın üstünde veya zemini uygun olan bir yerde zıplatılır. Kurbağaların listede yazılı olan yerlere sıra ile zıpladıkları hayal edilir. Örneğin: “Şimdi markete zıplıyoruuuz., Şimdi otoparka zıplıyoruuuz…” Kurbağası daha uzağa giden o mekanda kaygılandığı bir anıyı anlatır. Ebeveyn ve çocuk anı anlatımı sonrası sarılırlar ve sıra diğer mekâna zıplamaya geçer. 

Kaygı Taşıyan Oyuncak

Çocuğunuz ile beraber onun bir oyuncağını seçin. Bu oyuncak bir hayvan veya bir bebek olabilir. Çocuğunuzdan onu kaygılandıran bir anıyı anlatmasını isteyin. Bu anıyı yaşarken neler nasıl hissettiğini, nasıl düşündüğünü ve vücudunda neler olduğunu anlatsın. “Kaygılanınca yüzün nasıl oluyor?, Kaygılanınca karnında neler oluyor?, Kaygılanınca burnunda neler oluyor?” gibi vücudunun tepkilerini detaylandıracağı sorular sorun. Yazı yazmayı biliyorsa kaygısını bir kâğıda yazsın, yazamıyorsa bunu sembolize edecek bir resim çizsin. Sonrasında kâğıdı oyuncağın üstüne yerleştirsin. Dolayabilir, bir iple asalabilir veya bağlayabilir, sadece üzerine de koyabilir. Oyuncağa beraber seçeceğiniz bir ismi verebilirisiniz. Örneğin “Zuzi”. Ebeveyni şimdi aynı durumu oyuncak yaşamış gibi detay vererek anlatsın. Sonrasında oyuncağın vücudunda neler olduğunu çocuk ile dokunarak göstersin. “ Zuzi sizlere bugün kaygılı hissettiği bir anısını anlatacak. Zuzi bir gün…” Ebeveyn olayı hikâyeleştirerek anlatır. Ardında oyuncağın bu sırada ne hissettiği ve vücudunda neler olduğu konuşulur.  “ Zuzi’nin burnu çok derin nefes aldığı için üşüdü sanırım. Kaygılanınca oyuncağın ayakları üşüdü. Zuzi’nin kalbi bir at koşuyor gibi güm güm attıyor beraber dinleyelim.” Ardından oyuncağın bu durumda aklından geçenlerden bahsetsin. “Zuzi buları yaşadığında … olacak diye düşündü. Acaba Zuzi ne düşünse farklı hissedebilirdi?” Bu sırada çocuğun kaygısını tekrar hissetmesi normaldir. Ebeveyn etkinliği olabildiğince eğlenceli hale getirmelidir. Çocuğa, “Zuzi’nin kaygısının azalması için ona söylemek istediğin bir şey var mı?” sorusu verilen cevaplar dikkatle dinlenmeli, gerekiyorsa eklemeler yapılmalıdır. Bu soruya alınan cevap, çocuğun da kaygısıyla baş etmesine yardımcı olacak bir düşünceyi beraberinde getirir. Hedeflenen konuşmalar yapıldıktan sonra, oyuncağa sarılarak etkinlik bitirilir.

Kaygı Durakları

Malzemeler: Kağıt, kalem, bardak. Durak noktalarını belirlemek için tercihe göre örtü ve minder. Durak tasarlarken belirlediğiniz isteğe ve ihtiyaca bağlı ekstra malzemeler.

Çocuğunuz ile bu etkinliği geniş bir odada veya açık bir alanda gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle Etkinliği yapacağınız mekân içerisinde yerde büyük 5 nokta belirleyin. Bu noktaları işaretlemek için, minik bir örtü veya kırlent koyabilirsiniz. Bu noktalar sizin duraklarınız olacak ve orada rahat edip, isterseniz oturup konuşabileceksiniz. Durakları kaygı miktarına göre belirleyin ve bunu çocuğunuza açıklayın. Duraklarınızın duygu olarak anlamları: Çok kaygılı, kaygılı, normal, rahat, çok rahat şeklindedir. Çocuğun daha rahat benimsemesi için durak isimlerini beraber veya tek olarak onun yadırgamayacağı hale getirebilirsiniz. Örneğin: Çok Kaygılı Sincap, Kaygılı Yüzen Vapur, Normal Hisseden Tırtıl, Rahat Orman Böceği, Çok Rahat bir Pandacık… gibi. Durak yerlerini belirlerken herhangi bir sıralama yapmanız gerekmemektedir. Ancak çocuk hangi durağın hangi anlama geldiğini bilmelidir. Durakların isimlerini bir kâğıda yazın ve bir bardak içerine koyun. Hangi durağa gideceğinizi kura ile belirleyin. Kurada çıkan durağa gidin ve o durakta neler olması gerektiğini konuşarak beraberce durağı tasarlayın. “Şimdi Çok Kaygılı Sincan Durağını tasarlıyoruz, sen çok kaygılı bir sincap olsaydın yanında neler olmasını isterdin?, Çok kaygılı olduğunda sana neler iyi gelir?, İstersen buraya bir masaj seansı ekleyebiliriz?, İstersen buraya kocaman sarılma ekleyebiliriz., İstersen buraya gözlerini kapatıp derin nefes alıp vermeyi ekleyebiliriz., İstersen buraya biraz su içmeyi ekleyebiliriz.. ” Şeklinde sorular sorarak onun yanıt verebilmesini ve nelerin iyi gelebileceği konusunda fikir sahibi olabilmesini sağlayın. Çocuğun zorlandığı yerde ona fikir verebilirsiniz. Bu şekilde durakta olacakları beraberce seçip düzenleyin. Bu sırada çocuğunuzun kaygı düzeyine göre neleri yanında istediğine, nelere ihtiyaç duyduğuna dikkat edin. Tüm duraklar için aynı işlemi yaparak oyunu tamamlayın.