Duygu Etkinliği

Duygu farkındalığı ve duygularını kontrol etme becerisi en hızlı şekilde 0-6 yaş döneminde gelişmektedir.

Duygu (Şaşkın)

Şaşkın Bakkal

Öncesinde kısa bir hikâye anlatılır. “Mahallenin, eski mi eski sevimli sevimli bir bakkalı varmış. O bakkala herkes gidip başından geçen olayları anlatırmış. Bakkal bu olayları dinlerken bazen kızar, bazen sevinir, bazen üzülür, bazen de şaşırırmış. Biz de bugün bakkala şaşıracağı olayları anlatacağız. Ne anlatsak şaşırır? Acaba nasıl şaşırır? İnsanları neler şaşırtır? Şaşırmak senin için nasıl bir duygu, olumlu mu olumsuz mu?” Sıra ile ebeveyn de çocuk da bakkal ve anlatıcı olur. Anlatıcı olan kişi şaşıracağı bir anı veya hikâye anlatır. Bakkal rolünde olan kişi de jest, mimik ve sözleri ile şaşırdığını belli eder.

Sence Neye Şaşırmış?

Malzemeler: Çocuğun oyuncakları. Figur olan oyuncakların dahil olması gerekmekle birlikte, çocuğun istediği başka oyuncaklarda dahil edilebilir. Ancak miktarda aşırılaşmamaya dikkat edilmelidir.

Oyuncaklar dizilir, ebeveyn ve çocuk birbirine sıra ile sorar: “… Şaşırmış acaba neye şaşırmış?” Karşıdaki işi de tahminde bulunur. Örneğin: “Bu pelüş köpek şaşırmış, acaba neye şaşırmış?” “Bu asker figürü şaşırmış, acaba neye şaşırmış?” “Bu traktör şaşırmış, acaba neye şaşırmış?”… Örnekler çoğaltılır. Sen nelere şaşırırsın?