Duygu Etkinliği

Duygu farkındalığı ve duygularını kontrol etme becerisi en hızlı şekilde 0-6 yaş döneminde gelişmektedir.

Duygu (Korkmuş)

Öyküm

Kısa bir öykü hazırlayın. Öyküde birtakım boşluklar bırakın. Bunu birlikte doldurmaya çalışabilirsiniz. Örneğin; “ismi Ayşe olan bir kız varmış. Bu kız her sabah çok erken kalkıp okula gidiyormuş. Bir gün okuldan eve gelmiş ve …. görmüş. Bu durumun karşısında Ayşe çok…..” Buradaki boşlukları, “bir misafirin çocukların odasını dağıttığını görmüş” ve “çok öfkeli olduğunu hissetmiş” şeklinde doldurabilirsiniz.

Sessiz Duygular

Duyguları, sözlerin yanında jest ve mimiklerle anlatmanın yolunu çocuğunuza öğretebilirsiniz. Gazete, dergi ve kitaplardan belirli duygu ifadelerini kesin. Bir resim seçin. Sonra karşınızdaki kişiye seçtiğiniz resmi göstermeden, o resimdeki duyguyu sözsüz bir şekilde anlatmaya çalışın.

Şişmiş Balon

Şişmiş balonu havaya atmadan önce, bir duygu ismi söyleyin (korkmuş). Balon havalanıp yere düşene kadar, çocuğunuzun söylediğiniz duyguyu, jest, mimik ve seslerle taklit etmesini sağlayın. “Sen ne olunca korkarsın? Neler seni korkutur?” gibi sorularla konuşmasını sağlayın. Siz de kendi duygularınızdan bahsedebilirsiniz.