Duygu Etkinliği

Duygu farkındalığı ve duygularını kontrol etme becerisi en hızlı şekilde 0-6 yaş döneminde gelişmektedir.

Duygu (Ağlamaklı)

Burnunda Direk Var mı?

Malzemeler: Oyun hamuru

“Burnumun direği sızladı diye bir deyim var. Bunu biliyor musun? Burunda direk olur mu? Senin hiç burnunun direği sızladı mı? Burnunun direği nasıl sızlar?” Oyun hamuru ile burun yapılır. “Bu direk neresi olabilir? Şurası mı, yoksa burası mı?” Şeklinde başta alakasız yerler gösterilerek, eğlenceli sorular sorulur. Sonrasında atasözünün anlamı açıklanır. “Çok utanç, suçluluk, çaresizlik gibi duygular hissedilerek çok acı duyduğunu ve ağlamak üzere olduğunu anlatmak için kullanılır” “Senin hiç burnunun direği sızladı mı? Ne zaman sızladı?”  Çocuk burnunun direğinin sızladığı anıyı hatırlayamazsa ebeveyn kendisinden örnek verir. Başka birisinin yaşadığı anı veya izlenilen ortak bir çizgi film üzeriden de örnekler verilebilir.

Bu Bardak Neredeyse Ağalayacak

Malzemeler: 2 Adet kâğıt bardak, renkli keçeli kalemler.

Ağlamadan önce ve ağlamaklı olunduğunda hangi duyguları hissedeceğimiz konuşulur. En çok üzerinde durulan üç veya dört duygu belirlenir. Bu duyguların yüzümüzde nasıl bir ifade oluşturacağı konuşulur. Kâğıt bardak, duygular için belirlenen sayıya eşit olarak bölünür. Ardından bölümlere duyguların ifadeleri çizilir. İkinci kâğıt bardak bir bölümün büyüklüğünde, ona çerçeve olacak şekilde kesilir. Yüz ifadelerin olduğu kâğıt bardak, çerçeve olmak amacıyla kesilen kâğıt bardağın içine konulur ve çevirilerek ifadeler değiştirilir. Sıra ile bir olay anlatılır ve dinleyici elindeki bardaklarda duygu için doğru olan ifadeyi bulmaya çalışır.

Damla Damla Hatıra

Malzemeler: kağıt ve boya kalemleri.

Ebeveyn her okul döneminde aklına gelen bir ağlama anısını anlatır ve ne hissettiğini, neden ağladığını söyler.  Çocuk da her yaşında aklına gelen bir ağlama anını anlatır ve o sırada ne hissettiğini söyler. Bunu ebeveyn ve çocuk sıra ile yapar. Her anı anlatıldığında kâğıda bir damla çizilir ve içine hissettiği duygu yazılır. Çocuk eğer yazmayı bilmiyorsa tarif edip bulduktan sonra ebeveyni yazabilir. Farklı olan duygular farklı renkle, aynı olan duygular aynı renkle yazılmalıdır. Böyle çocuk ve yetişkin, hangi duygunun ona aynı zamanda da ağlamaklı hissettirdiğini de göreceklerdir.