Duygu Etkinliği

Duygu farkındalığı ve duygularını kontrol etme becerisi en hızlı şekilde 0-6 yaş döneminde gelişmektedir.

Duygu (Kızgın)

Kızgın Zıp Zıp

Malzemeler: Bu etkinlik için evdeki yastık, yorgan ve battaniyeleri kullanabilirsiniz. Evdeki olan bu malzemelerle düşmeye uygun bir zemin olacak tasarlayın.

Başınızdan geçen ve sizi öfkelendiren bir olayı birbirinize anlatın. O anı yaşarken aklınızda hangi düşünceler geçtiğini anlatın. Nelere kızıp nelere öfkelendiğiniz ile ilgili konuşun. Hangi düşüncenin öfkenizin daha çok artmanıza sebep olduğunu, karşılıklı olarak açıklayın. “Bunun yerine nasıl düşünsem daha sakin kalabilirdim?”  Sorusuna cevap verin. Örneğin: “Telefonuma cevap vermedi ve beni umursamadığını düşündüm, öfkelendim. Bunun yerine meşgul olduğu için telefonu duyamadığını düşünebilirdim.” “Kardeşimi benden daha çok sevdikleri için ona yeni ayakkabı alıp bana almadılar. Bunun yerine, kardeşimin yeni bir ayakkabıya ihtiyacı vardı ve benim yoktu. Bu sebeple ona yeni ayakkabı alırken bana almadıklarını düşünebilirdim.” Ve bu soruya cevap verdikten sonra “kızgın zıp zıp” diye bağırarak birlikte hazırladığınız yumuşak platforma atlayın. Sıra ile anlatın ve zemine sıra ile atlayın.

Kızgıncılık, Taklitçilik

Yakınınız olan 7 kişiyi belirleyin. Sıra ile bu kişilerin en çok neye kızdığını söyleyin ve kızınca nasıl davrandıklarını taklit edin. Örneğin: “Baban en çk arabada bizi beklerken sinirlenir. Sinirlendiği zaman arabanın içinde boynunu sağa sola çevirir ve vites topuzu ile oynar.(canlandırarak)” “Babam en çok benim ödevimi son vakite bırakmama sinirlenir ve sinirlendiğinde dizlerini sallayarak ödevimi hemen yapmak için bana bir şeyler anlatır. (canlandırarak). Bir kişiyi yaptıktan sonra karşılıklı olarak birbirinizin tespitini ve taklidini 1’den 5’e kadar puanlayın.  Puanlama için bir tablo oluşturun ve en sondaki kimin kazandığını belirleyin. Kaybeden avucunda bir buz küpü eriyinceye kadar beklesin.

Öfkenin Halleri

Malzemeler: Kağıt, kalem, oyun hamuru.

5 Basamağı olan bir termometre çizin. Basamaklar şu şekilde olsun: Çok öfkeli, Öfkeli, Normal, Sakin, Çok Sakin. Bu derecelendirmeleri birbirinden oldukça uzak şekilde konumlandırın. Her bir derecelendirmenin duygusuna uygun gelecek şekilde başınızdan geçen bir olayı anlatın. Bu olayı, oyun hamurunu istediğiniz hale getirerek sembolleştirin. Oyun hamurunun anlamlı bir şekil olmasından ziyade sizin duygunuzu yansıtmasına önem verin. Termometrede denk gelen kısmın üzerine yerleştirin. Her bir derece için farklı renk oyun hamuru kullanın. Oyunu tamamladıktan sonra birbirinize sıkıca sarılın.