Duygu Etkinliği

Duygu farkındalığı ve duygularını kontrol etme becerisi en hızlı şekilde 0-6 yaş döneminde gelişmektedir.

Duygu (Heyecanlı)

Heyecanlıyım

Çocuğunuza “Sence heyecan nedir ve nasıl bir duygudur?” diye sorun ve cevaplamasını bekleyin. Cevabını aldıktan sonra diğer etkinliğe geçin. Çocuğunuza el kuklaları yardımı ‘Heyecanlı Kaplumbağa’ hikayesini anlatın. Ve ardından çocuğunuza “Küçük kaplumbağa kendisini neden heyecanlanmış hissetmişti?” Diye sorulur. İfade kartlarını verin ve insanlar kendilerini heyecanlı hissettiği zaman yüz ifadelerinin nasıl göründüğünü seçmesini isteyin. Önce kendisi heyecanlı yüz ifadesini gösterir. Son olarak çocuğunuza kendisini heyecanlı hissettiği anları sorun. Çok heyecanlandığında bunu vücudunun neresinde hissettiğini sorarak etkinliğinizi sonlandırın.

1 Cümle, Farklı Duygular

Bir cümle, bir soru veya şarkıyı sesinize farklı ifadeler katarak söylemeye çalışın. Örneğin; “Kedim bahçeye çıkmış” bu cümleyi, mutlu, neşeli, heyecanlı gibi ifadelerle söylemeye çalışın. Bunun gibi başka cümleler üzerinde de denemelerde bulunabilirsiniz.

Hayali Konular

Heyecanlanacak hayali konular yaratın. Bu duyguları yansıtan yüz ifadelerinin fotoğraflarını çekin (cep telefonuyla da çekilebilir). Aynı şekilde diğer duyguları da oyuna katabilirsiniz.